Senaste nytt kabin- och hamnförhandlingar

Publicerat 09 maj 2025

Förhandlingar har pågått inom kollektivavtalen för kabin respektive hamn. Ännu har inget avtal tecknats på något av avtalsområdena.

Vad har hänt?

Transport har vid upprepade tillfällen suttit i förhandlingar med arbetsgivarna för Kabinavtalet respektive Hamn- och stuveriavtalet. Trots intensiva förhandlingar har inget avtal ännu tecknats på något av avtalsområdena.

Vad händer nu?

Inga nya förhandlingar är just nu inplanerade på något av avtalen.

Hamn:

Transport kommer under helgen att analysera och fastställa kommande väg framåt gällande Hamn- och stuveriavtalet.

Kabin:

För Kabinavtalet har Transport gett arbetsgivarsidan (Svenska Flygbranschen) ett förslag om en central delöverenskommelse inför lokala förhandlingar. Vi inväntar nu arbetsgivarsidans svar. Därefter tar Transport beslut om eventuella nödvändiga åtgärder för att komma framåt för att nå ett avtal.