Det är nog nu! - Uttalande från Transports Förbundsstyrelsen

Publicerat 25 aug 2025

Som fackligt engagerade inom Transport har vi solidaritet och alla människors lika värde som ledstjärna. Utifrån det fördömer vi den israeliska regeringens folkmord och krigföring i Gaza.

Som fackförbund kan vi heller inte undgå situationen som råder för transportarbetarna i Gaza. Genom transportarbetarna kan försörjning av livsviktiga varor som mat, vatten, mediciner och förnödenheter nå den krigsdrabbade befolkningen. Även humanitär hjälp möjliggörs via transporter. Att genomföra dessa transporter handlar om liv och död, både för chaufförerna och befolkningen. Om transporterna blockeras och chaufförerna inte kör – då stoppas hjälpen som befolkningen behöver för att överleva. Om chaufförerna kör – då riskerar de livet.

Vi kräver ett omedelbart stopp på våldet och fördrivningen. All nödhjälp måste omgående släppas in. Om hungrande, krigsskadade och förföljda människor – i det här fallet palestinier – ska få tillgång till nödhjälp eller inte, kan inte vara en bricka i ett krigsstrategiskt spel med enda syfta att fördriva människor för att själva kunna ta över området. Självklart ska hjälpsändningar släppas fram, och självklart ska detta inte ligga i ockupanternas makt att kontrollera. Det är häpnadsväckande att så får ske.

När nu antidemokratiska och rasistiska krafter tillåts härja, så ställer vi oss upp i solidaritetens namn och säger att nu är det nog! Ställ de ansvariga i Israels regering inför rätta, och döm dem för de brott de gör sig skyldiga till. FN:s och omvärldens ansvar för palestiniernas trygghet är mycket långtgående. Inte minst när Israels regering nu öppet säger att man avser att illegalt ockupera även Gaza.

Vi vänder oss också till den svenska regeringen, och kräver att den gör allt det som en anständig regering borde ha gjort för länge sedan; det vill säga allt som står i dess makt för att stoppa den israeliska regeringens brott, och stoppar all vapenhandel med Israel samt återuppta biståndet via UNRWA.

Det är också med förfäran vi hör Sveriges vice statminister säga att Israel gör världen en tjänst. Detta samtidigt som folkmordet rasar och människor medvetet försätts i svält av den israeliska regeringen. Att hela världen just fördömer det som sker och kräver handling, och till dessa protester ansluter sig allt fler även i den israeliska befolkningen, det bryr inte den vice statsministern sig om. Det är inte bara tondövt, utan en djupt tragisk skamfläck för Sverige.

Förbundsstyrelsen
Svenska Transportarbetareförbundet


Denna text är ett gemensamt uttalande från Transports Förbundsstyrelse