Avtal klart Hamn- och Stuveriavtalet

Svenska Transportarbetareförbundet (Transport) och Sveriges Hamnar är överens om ett nytt Hamn- och Stuveriavtal. Varslet om stridsåtgärder dras därmed tillbaka och ingen konflikt kommer att bryta ut.
Bakgrunden till att Transport varslade om stridsåtgärder, i form av blockad och strejk, var arbetsgivarnas ovilja att möta kravet mot missbruk av inhyrd personal. Nu har en lösning nåtts som innebär stärkta regler vid inhyrning.
- Nu har vi träffat ett avtal som på ett bättre sätt reglerar bemanningsfrågan, något som vi var beredda att gå ut i konflikt om. Avtalet innehåller även andra positiva delar till exempel införande av delpension. Uppgörelsen kommer skapa trygghet, långsiktighet och bättre villkor för våra medlemmar i hamnarna, säger Tommy Wreeth, Transports förbundsordförande.
Om avtalet
- Avtalsperioden är två år, och gäller från 1 maj 2025 till 30 april 2027.
- Stärkta regler vid inhyrning av personal införs, vilket kommer öka tryggheten på arbetsplatserna.
- Avtalet innehåller stabila löneökningar, för hamnarbetare i hela landet.
- Delpension införs, med start 2026.
- En ny arbetsgrupp tillsätts, som ska se över framtida lönesystem med fokus på kompetens och erfarenhet.
- Fortsatt starkt skydd för arbetstidsregleringar, något Transport värnar högt.
Stärkta regler vid inhyrning
Transport och Sveriges Hamnar har nått en överenskommelse som stärker skyddet för inhyrd personal. Framöver ska det finnas en tydlig plan för hur inhyrda ska schemaläggas och vilken arbetstid som gäller samt att detta är inhyrande bolags ansvar. Det här är ett viktigt steg för att stoppa schemashopping – alltså att inhyrda flyttas runt mellan olika scheman utan förutsägbarhet.
Överenskommelsen ger också lokala fackliga företrädare möjlighet att i efterhand granska hur den inhyrda faktiskt arbetat och placerats i verksamheten. Dessutom får de centrala parterna rätt att samla in information för att se om reglerna behöver skärpas ytterligare.
Vi ser det här som ett verktyg för att skapa mer ordning och reda, och ökad trygghet för våra medlemmar. Det är ett tydligt steg mot bättre villkor i en bransch där bemanning blivit en allt större fråga.
Löner
Avtalet innebär stabila löneökningar för hamnarbetare i hela landet.
1 maj 2025 höjs månadslönerna med 1 185 kronor.
1 maj 2026 höjs månadslönerna med 1 045 kronor.
Övriga tillägg höjs med 3,4 procent respektive 2,9 procent.
Delpension
En av de viktigaste nyheterna är införandet av en delpensionslösning som träder i kraft 2026. Den innebär en extra pensionsavsättning på 0,1 procent – en start på en förbättring av avtalspensionerna som vi är mycket glada över att nu även hamnarbetarna får ta del av.
Mer information om avtalet ges allt eftersom.