Avd. 12

Malmö

Vi är Transports sydligaste avdelning. Vår expedition ligger på Kosterögatan 5 i Malmö, lättillgängligt med både små och stora fordon. Hit är alla medlemmar välkomna med sina frågor, ideér eller problem som rör arbetslivet.

Hitta till oss

Sv Transportarbetareförbundet
Avd 12
Kosterögatan 5
211 24 MALMÖ

Karta

Kontakt

010-480 30 12
transport.12@transport.se

Du når oss mån–fre kl: 08:00–16:40.
För besök ring och boka tid.

Vi på kontoret

Nyheter och information från avdelning.

Aktuellt

Arrangemang och eventkalender

Kalender

Avdelningens egna podd

Andra Lyssningsvärda poddar

Har du inte tid att lyssna på en ljudbok så kan du alltid lyssna på poddar. Här tipsar avdelningen om lyssningsvärda poddar.

Läs mer här

Studier i avdelningen

Som medlem i Transport har du möjlighet att delta i vår omfattande studieverksamhet. Det finns kurser för alla nivåer, både för dig som bara vill veta mer om facket som för dig som har fackliga uppdrag. Vissa är förlagda på avdelningen och andra på internat.

Aktuella utbildningar

Vi på kontoret

Vi är ute och besöker medlemmar och arbetsplatser en stor del av vår tid. Därför är det bra om du bokar tid med oss via telefon innan du besöker oss.

Kenneth Pettersson

Avdelningsordförande
010-480 32 55
kenneth.pettersson@transport.se

Linda Svensson

Ombudsman/Kassör
010-480 32 52
linda.svensson@transport.se

Handlägger Depå-, Gummi-, Biluthyrning-, Bensin-, Tidningsdistribution- och Reklamavtalet.

Bert Johansson

Regionalt skyddsombud
010-480 32 58
bert.johansson@transport.se

Handlägger arbetsmiljö- och försäkringsärenden

Camilla Nyberg

Administratör
010-480 32 61
camilla.nyberg@transport.se

Peter Lundström

Ombudsman/GOS
010-480 32 57
peter.lundstrom@transport.se

Patrik Persson

Studieorganisatör
010-480 32 65
patrik.persson@transport.se

Handlägger avdelningens studieverksamhet

Sten Carlsson

Ombudsman
010-480 33 19
sten.carlsson@transport.se

Handlägger Åkeriavtalet A-M, Miljöavtalet, Utlands- och Bärgningsavtalet

Lars Klang

Ombudsman
010-480 32 56
lars.klang@transport.se

Handlägger Terminal, Åkeri N-Ö, Samhall och Bemanningsavtalet

Lone Olsson

Ombudsman
010-480 32 53
lone.olsson@transport.se

Handlägger Bevakningavtalet, Taxiförar- och taxitelefonistavtalet, Bussavtalet, Hyrverksavtalet och Samhall

Anna Vendegren

Administratör
010-480 32 62
anna.vendegren@transport.se

Anders Palmqvist

Regionalt skyddsombud
010-480 32 66
anders.palmqvist@transport.se

Handlägger arbetsmiljö- och försäkringsärenden.
Kulturansvarig i avdelningen.

profil bild

Kenneth PettersonOrdförande

profil bild

Linda SvenssonKassör

profil bild

Patrik PerssonSekreterare

Henrik HolmgrenVice ordförande

Åkerichaufför.

Kevin HoLedamot

Terminalarbetare.

Maths NilssonLedamot

Tidningsbud.

Kenneth MalmbergLedamot

Miljöarbetare.

Magnus NilssonLedamot

Taxiförare.

Sofie NordénLedamot

Väktare.

Sektioner

Avdelningen är uppdelad i sex yrkessektioner. Varje medlem tillhör en sektion beroende på vilket yrke man har.

Sektionens uppgift är bl a att inom sitt yrkesområde bedriva informationsarbete och uppsökande verksamhet. Varje sektion leds av en styrelse som väljs av dess medlemmar.

  • Sektion 20 – Åkeri
  • Sektion 30 – Miljöarbetare
  • Sektion 40 – Terminal
  • Sektion 55 – Taxi/Buss
  • Sektion 70/80 – Bensin-, gummi- och depåarbetare samt tidnings- och reklamdistributörer
  • Sektion 90 – Bevakning

Här finns aktuella utbildningar och material för förtroendevalda.

Planerade kurstillfällen 2021

tillfällena här nedan är preliminära och kan komma att ändras beroende på hur smittspridningen ser ut i samhället 

Avtalspunkten – lär dig ditt avtal
För anmälan – maila vilket datum och avtalsområde till Patrik

20/10 Bensinavtalet
7/10 – kvällstid Gummiavtalet

De överstrukna datumen kommer uppdateras med nya datum inom snarast

För att ta del av LO:s utbud av utbildningar på nätet klicka här nedan

Klicka här