Startsidan | Årets Ivar:Lo pristagare utsedd

Årets Ivar:Lo pristagare utsedd
Fackföreningens Ivar Lo- pris år 2010 har tilldelats författaren Anna Jörgensdotter från Sandviken.

Priset är på 125.000 kronor och kommer att delas ut på Ivar Lo:s födelsedag den 23 februari i Sandviken.

Pristagaren beskrev i sitt tacktal hur hon saknat berättelser om kvinnor och kvinnliga berättare från Sandviken.
Om att nästan känna sig osynlig eftersom hon inte kunde hitta någon skrivet från trakten som beskrivit vad kvinnor gått igenom, arbetat med.

Att kvinnornas värld, som är och har varit vård och omsorg inte har samma värde som att arbeta på bruket, den utpräglade mansarbetsplatsen.

Anna Jörgensdotter är född 1973 i Sandviken och bosatt i Kungsgården strax intill Sandviken. Hon arbetar som frilansskribent bland annat med recensioner och krönikor i ETC, Arbetarbladet och Helsingborgs Dagblad. Hon uppträder även som livepoet, har synts och hörts tillsammans med Anna Frank och med rockgruppen Katyusha.

Hennes senaste bok är romanen Bergets döttrar som gestaltar en syskongrupps öden i Sandviken.



Ordförande i stipendiefonden Leif Håkansson läser upp juryns motivering för pristagaren Anna Jörgensdotter

 Svenska Transportarbetareförbundet  Ansv utg. Lars Lindgren Tel. 010-480 30 00      E-post. transport.fk@transport.se